Звʼязатися
09.12.2024

Андрій Гудзь. Як підлеглий Кличка роздає за безцінь комунальне майно, збагачуючи своє оточення квартирами

Понад 600 млн грн збитків бюджету Києва міг нанести за 10 років свого перебування на посаді начальника Департаменту комунальної власності міста Києва Андрій Гудзь. Такі суми нараховані слідчими в рамках одразу шести кримінальних проваджень, в яких підозрюваним проходить Гудзь. Тим часом чиновник КМДА із більш, ніж скромною зарплатнею за ці роки розжився великим маєтком під Києвом, а його родичі, також не маючи для того відповідних прибутків, здобули нерухомості на сотні тисяч доларів. На чому ж збагачується багаторічний підлеглий Віталія Кличка Андрій Гудзь?

«Вічний» чиновник Андрій Гудзь

Управління комунальним майном столиці — місце, на яке завжди буде купа бажаючих, навіть якщо зарплата там становитиме гривню на місяць. Можливості заробити в мільйони разів більше куди більш привабливіші ніж зарплата. Так і Андрій Гудзь, зайнявши посаду начальника Департаменту комунальної власності міста Києва ще 5 листопада 2014 року, ось вже 10 років не збирається її полишати. Із рівнем зарплати у 12 тисяч гривень на місяць у 2015 році та у 68 тисяч гривень станом на 2023-ий Андрій Гудзь за ці 10 років за рівнем свого життя не поступається успішним бізнесменам. 

Але про все по порядку. Для початку слід зазначити, що все своє професійне життя Андрій Гудзь був державним службовцем і жодного дня не займався бізнесом. Іншими словами — знаходився на бюджетному забезпеченні, а значить — з обмеженими офіційними прибутками. Присягу держслужбовця він склав ще у 1996 році — одразу після закінчення Київського міжнародного університету цивільної авіації — та почав працювати у Фонді державного майна України, де за 9 років виріс зі спеціаліста до заступника голови фонду. 

Вже тоді, наприкінці своєї роботи у ФМУ, у 2005 році, Андрій Гудзь зміг придбати собі нерухомості на шалені на той час 200 тисяч доларів. Це велика квартира площею 121 квадратний метр в на той момент найкращій новобудові на березі Дніпра на Оболоні за адресою Володимира Івасюка 12Ж та гараж 16,2 квадратні метри поруч з будинком. В декларації Гудзь вказав, що ця квартира вартувала йому всього 77 тисяч доларів, хоча насправді її ринкова ціна на той момент складала від 180 тисяч доларів (сьогодні — 350 тисяч доларів). На гараж ж Гудзь, згідно декларацій, витратив ще 10 435 доларів США. 

Після ФМУ він перейшов на роботу начальником Управління державної власності Міністерства транспорту та зв’язку України, згодом працював начальником Управління державної власності Міністерства вугільної промисловості України. В цей час, у 2007 році Гудзь зміг дозволити собі купити автомобіль Subaru Forester 2006 року випуску вартістю 32 тисячі доларів США. 

І от у грудні 2010 року Андрій Гудзь «осів» у Департаменті комунальної власності КМДА, який тоді ще називався Управлінням приватизації, корпоративних прав, формування та розподілу комунальної власності, де працював на різних посадах, аж поки Віталій Кличко, вперше вигравши вибори мера Києва, не призначив його в листопаді 2014 року директором цього департаменту. 

Як Андрій Гудзь з дружиною Юлією витрачають в рази більше своїх прибутків

Тобто весь трудовий шлях Гудзя — це життя на зарплату чиновника. Згідно його декларацій з 2015 року по сьогодні, його спільні з дружиною доходи з року в рік варіювались від 16 до 35 тисяч доларів на рік. Грошові ж заощадження також офіційно не виходили за межі вище 46 тисяч доларів у 2018 році. Тобто офіційно родина Андрія Гудзя — така собі середньстатистична як для Києва, без надприбутків. 

Але ж, як відомо, дивитись треба не на доходи, а на витрати. А тут вже цікавіше. У декларації за 2019 рік Андрій Гудзь вніс покупку новенького автомобіля Subaru Outback за 1 млн 75 тисяч гривень (40 100 доларів США на той момент), яка записана на його дружину Юлію Гудзь. Як вже зазначалось вище, станом на 2018 рік родина Гудзя офіційно мала 46 тисяч 315 доларів США грошових заощаджень. У декларації за 2019 рік вони знизились лише до 25 тисяч 940 доларів, тобто витрачено було 20 тисяч 375 доларів. 

Виходить, решту коштів на придбання авто, а це — ще 19 тисяч 725 доларів — Андрій та Юлія Гудзь мали витратити зі своїх прибутків, які у 2019 році склали 26 тисяч 240 доларів на двох. Таким чином на щоденне життя на цілий рік у директора Департамента комунальної власності Києва мало залишитись лише 6515 доларів, тобто 542 долари на місяць. І це на трьох осіб, бо в подружжя росте син Андрій 2017 року народження. Хтось в це повірить? Тож, на цьому прикладі висновок про наявність неофіційних доходів, що проходять повз декларацію Андрія Гудзя — більш, ніж справедливий. 

В тому ж 2019 році Андрій Гудзь задекларував будинок площею 157,4 квадратні метри у селищі Осещина під Києвом на вулиці Лугова, 22. Вартість будинку згідно того, що вказав Гудзь в своїй декларації — всього 16 тисяч 125 доларів США. Цей будинок був збудований ще у 1989 році батьком директора Департаменту комунальної власності Києва Анатолієм Гудзем, і дістався йому як спадщина. Тобто можна уявити собі, що це якась звичайна стара дача. Якби ж то: судячи з фото Андрій Гудзь перебудував його, зробив ремонт та ландшафтний дизайн території, що могло обійтись йому, за нашими підрахунками, не менше ніж в 200 тисяч доларів. Тож тепер це — справжній заміський маєток, що точно не коштує якихось 16 тисяч доларів, як задекларував Андрій Гудзь.

Зрозуміло, що гроші на ці вкладення в будинок треба було десь взяти. І очевидно, що вони аж ніяк не вписуються в офіційні доходи керманича комунальної власності столиці. Однак, зрозуміло, що було б підозріло все майно, придбане на неофіційні прибутки, оформлювати тільки на себе чи дружину, тож родичі Андрія Гудзя виявились також, як то кажуть, не останніми людьми. 

Як теща Андрія Гудзя отримала дві квартири в одеському елітному ЖК «Коста Фонтана»

Наприклад, теща Андрія Гудзя, 70-річна пенсіонерка Наталія Борисюк, колишня працівниця Новоград-Волинського об’єднаного міського військового комісаріату, через півтора роки, як її зять став директором Департаменту комунальнії власності Києва, в червні 2016 року, стала щасливою власницею одразу двох квартир №1706 та 1707 в елітному ЖК Коста Фонтана, розташованому в першій лінії від Чорного моря в Одесі. Перша квартира площею 73 квадратні метри, друга — 61,6. І вартість цих квартир, згідно договорів купівлі-продажу, склала всього 50,3 тисячі доларів перша і 42,4 тисячі доларів — друга. Тобто менше 100 тисяч доларів за 134 квадрати (690 доларів за метр) в елітному ЖК в першій лінії від моря… Повіримо на слово? 

Три будинки житлового комплексу Коста Фонтана в Одесі, розташовані біля пляжу на березі Чорного моря
Житловий комплекс «Коста Фонтана» на березі моря в Одесі, де дві квартири має у власності пенсіонерка Наталія Борисюк, теща директора Департаменту комунальної власності Києва Андрія Гудзя

Окей, уявімо, що це були просто «коробки» без ремонту, але ж тоді в будь-якому разі тещі Гудзя треба було викласти ще мінімум пару сотень тисяч доларів на ремонт, обладнання та меблі одразу в двох квартирах. Середня вартість таких квартир в цьому ЖК становить від 270 тисяч доларів США, тобто можна собі уявити приблизні суми, які повинна була мати пенсіонерка Наталія Борисюк — десь не менше півмільйона доларів. 

А як легко зрозуміти, що в цих двох квартирах пенсіонерка з Новоград-Волинського можливо навіть і не бувала, а ця нерухомість фактично належить саме Андрію Гудзю? Дуже просто. Згідно виписки з Реєстру речових прав на нерухоме майно, забудовником ЖК Коста Фонтана виступали скандальна компанія ТОВ «Комета-М» та ПрАТ «ХК «Київміськбуд». Співпадіння чи ні, але наш герой, Андрій Гудзь, з 30 квітня 2015 року і по сьогодні є членом Наглядової ради ПАТ «ХК «Київміськбуд» як представник КМДА, що володіє 80% акцій холдингової компанії. Цікаво, правда? Яким саме чином та за що теща члена Наглядової ради Київміськбуду отримала одразу дві поруч розташовані квартири в елітному будинку на березі моря, збудованому цією компанією — наразі невідомо. Але зрозуміло точно — без використання свого службового становища для власного збагачення тут точно не обійшлось. 

Як колишня підлегла Андрія Гудзя з зарплатою в 14 тисяч грн розжилась нерухомістю на майже 200 тисяч доларів

Але і це — ще не все. В рамках одного з кримінальних проваджень №42021102100000100 від 14 червня 2021 року (про які трохи згодом) слідчі 22 квітня 2022 року приїхали додому до Андрія Гудзя — в той самий будинок в селі Осещина, аби вручити йому повістку. Однак, самого Гудзя вдома тоді не було, а слідчих зустріла жінка, яка перебувала у будинку разом з двома малолітніми дітьми. І це була не дружина Андрія Гудзя, а Фещенко Вікторія Вікторівна, що з 2015 року працювала в Департаменті комунальної власності міста Києва — тоді Гудзь її взяв на роботу провідним спеціалістом відділу документального забезпечення управління справами. В 2020 році вона звільнилась та була працевлаштована не десь там, а в ПАТ «ХК «Київміськбуд», де, нагадаємо, Андрій Гудзь є членом Наглядової ради. 

Що Вікторія Фещенко робила зі своїми дітьми в будинку Гудзя та чому він люб’язно працевлаштовує її — взагалі-то їх особиста справа. Але якби не один нюанс. За даними з Реєстру речових прав на нерухоме майно Вікторія Фещенко та її мати Лариса Василенко в період з 2020 року по сьогодні стали власницями нерухомості на загальну приблизну вартість у 175 тисяч доларів США. Це квартира 80 квадратів в ЖК «Синергія-3» в місті Ірпінь, яку мати Вікторії Фещенко купила у червні 2020 року. Середня вартість такої квартири з ремонтом сягає 94 тисяч доларів. Також це квартира 38 квадратних метрів в ЖК «Ворзель Парк», яку Лариса Василенко придбала через три місяці — у вересні 2020 року. Її ціна — приблизно 40 тисяч доларів США. Тоді ж в цьому ж ЖК вона придбала ще нежитлове приміщення 4,4 квадратні метри за близько 4 тисячі доларів.

Сама ж Вікторія Фещенко буквально нещодавно, у квітні 2024 року, купила нежитлове приміщення площею 35,1 квадратний метр в ЖК «Олімп» в місті Ірпінь, що могло обійтись їй в не менше 35 тисяч доларів — стільки коштує схоже за розміром приміщення в цьому ЖК. 

Офіційна зарплата Вікторії Фещенко в департаменті Гудзя, згідно її декларацій, сягала якихось 14 тисяч гривень на місяць. За 5 років своєї роботи в департаменті вона не задекларувала жодних грошових заощаджень — і це зрозуміло, з такої зарплати багато не відкладеш. ЇЇ мати Лариса Василенко також якихось надприбутків навряд чи заробила — в жодному бізнесу її імені в якості засновника немає. Один з її особистих номерів в додатку Getcontact підписаний як «Комендант Лариса Борисовна», що може вказувати на те, що вона працює чи працювала комендантом у гуртожитку, тобто теж навряд чи могла заощадити 175 тисяч доларів на нерухомість. 

Тож, висновок напрошується один — перебування Вікторії Фещенко в будинку Андрія Гудзя скоріш за все — далеко не випадкове. За нашими даними, Вікторія Фещенко розірвала шлюб зі своїм чоловіком у 2019 році. А її друга дитина, Сідлецький Ілля Андрійович, народилась 1 вересня 2021 року. Прізвище Сідлецька — це дівоче прізвище Вікторії. За отриманими нами даними, по документах Ілля Сідлецький має батька — Сідлецького Андрія Олександровича, який, щоправда, при народженні дитини не надав жодних документів про підтвердження своєї особи. Тож, вірогідно, такої особи взагалі не існує, а цей батько був вигаданим персонажем Вікторії Фещенко та Андрія Гудзя, аби приховати факт того, що Ілля Сідлецький є позашлюбним сином саме Андрія Гудзя, по-батькові якого і носить дитина. 

Тож, скоріш за все, Андрій Гудзь та Вікторія Фещенко знаходяться в дуже близьких стосунках, а ця нерухомість на 175 тисяч доларів — вірогідно, спроба Гудзя легалізувати неофіційні прибутки через близьку, але неофіційно, людину. 

В цілому, за нашими підрахунками, за роки свого перебування на посаді директора Департаменту комунальної власності Києва Андрій Гудзь міг легалізувати через нерухомість, оформлену на близьке оточення, більше півмійльйона доларів США неофіційних прибутків. 

Як Андрій Гудзь «зливає» комунальне майно в приватні руки по заниженій вартості 

А де може брати неофіційні прибутки директор Департаменту комунальної власності Києва? З усіх можливих операцій з комунальним майном — орендою та приватизацією. Можна тільки уявляти, скільки рішень міської влади Києва стосовно комунального майна територіальної громади було прийнято в інтересах приватних осіб за 10 років перебування Андрія Гудзя на його посаді, але не будемо гадати, а наведемо лише декілька з багатьох кримінальних проваджень, в яких Андрій Гудзь став фігурантом. 

В 2021 році слідчі відкрили кримінальне провадження № 42021102100000100 за фактом службової недбалості директора Департаменту комунальної власності міста Києва Андрія Гудзя, що спричинила тяжкі наслідки у вигляді збитків бюджету столиці на суму 22 млн 335 тисяч 583 гривні. Ці гроші мали надійти від оренди будівлі кінотеатру «Київ», що була здана в оренду ТОВ «Сінема Центр». 

Фірма «Сінема Центр» перестала сплачувати оренду будівлі, і замість того, аби провести претензійно-позовну роботу, спрямовану на дострокове розірвання договору в судовому порядку у зв’язку із несплатою орендної плати, Андрій Гудзь навпаки, за даними слідства, сприяв у складанні та видачі акту про зупинення виконання сторонами своїх зобов’язань по договору оренди кінотеатру. Тобто просто дозволив ТОВ не сплачувати гроші за оренду, але при цьому продовжувати орендувати будівлю з грудня 2019 року по липень 2021 року. Справа продовжує розглядатись в суді. 

В березні 2023 року поліція відкрила ще одне кримінальне провадження стосовно розтрати майна об’єкту культурної спадщини на вулиці Стрілецькій 28 в центрі Києва. В серпні 2022 року Андрій Гудзь видав наказ, на підставі якого було прийнято рішення про приватизацію нежитлових приміщень площею 119 квадратних метрів в цьому будинку. Переможцем аукціону було визнано ПП «Стройавтосервіс», яке запропонувало за викуп цього приміщення всього 600 тисяч 100 гривень. 

Однак, у визначені терміни переможець не заплатив і вказану суму, через що Андрій Гудзь затвердив новий протокол про результати електронного аукціону, яким визнав іншого переможця — Линника Вадима Валентиновича, якому продав майже 120 квадратних метрів в самому центрі столиці всього за 300 тисяч гривень, тобто за ціною 2500 гривень за квадратний метр, у чому слідчі вбачили привласнення та розтрату майна шляхом зловживання службовим становищем відповідно до частини 3 статті 191 КК України. Слідство по даному провадженню досі триває, але з липня 2023 року, судячи з даних Єдиного реєстру судових рішень, по ній не було жодного руху. 

Ще одна махінація з комунальним майном Києва була була зафіксована правоохоронцями, коли Андрій Гудзь продав без конкурсу проміщення в комунальній будівлі на проспекті Академіка Глушкова, 1, літ. 65. Все почалось з того, що в 2018 році Департамент комунальної власності передав в оренду це приміщення благодійному фонду «Фонд збереження історичної спадщини», який через два роки прийшов до департаменту з листами про те, що фонд здійснив капітальні поліпшення в приміщенні, а тому просить продати це приміщення без конкурсів і аукціонів по спрошеній процедурі. Андрій Гудзь люб’язно погодився, в результаті чого, по-перше, продав приміщення фонду, а, по-друге, ще й компенсував з бюджету Києва фонду витрати на поліпшення, яких, як потім виявили слідчі, насправді не було. Через це бюджет втратив 334 тисячі гривень, а фонд після приватизації приміщення чи не одразу перепродав його ТОВ «Паркпоінт». 

В січні 2024 року суд погодив обшук в будинку Андрія Гудзя як фігуранта справи про привласнення грошей ПРаТ «АК «Київводоканал», де Гудзь також є членом Наглядової Ради.  Провадження було відкрито в грудні 2023 року, в рамках якого слідчі встановили, що «Київводоканал» вивів майже 180 млн грн через фірми, що поставляють реагенти — зокрема, ТОВ «Стоунсенд», ТОВ «Поліксен», ТОВ «НВП «Неосинтез», ТОВ «Капітал-Рост», ТОВ «Укрхімстандарт» та інших. 

Як Андрій Гудзь віддав фірмі Ігоря Кононенко за безцінь 13 тенісних кортів

Але найпоказовіша справа щодо діяльності Андрія Гудзя була відкрита нещодавно — в квітні 2024 року. У власності територільної громди Києва знаходились 13 тенісних кортів на Повітрофлотському проспекті, 63, на яких безкоштовно тренувались діти з різних спортшкіл. Але 28 липня 2016 року Київрада своїм рішенням №892/892 погодила передачу  в оренду на три роки ТОВ «Тенісна група «Смеш» трьох нежитлових будівель разом з цими тенісними кортами площею 7354,1 квадратні метри під «розміщення фізкультурно-спортивного закладу». В результаті дане комунальне майно компанія отримала без конкурсу, як єдиний претендент. 

Цікаво, що з листопада 2020 року по листопад 2024 року кінцевими бенефіціарами ТОВ «Тенісна група «Смеш» виступали Ганна Коваленко та Ігор Кононенко, народний депутат VIII скликання від партії «БПП «Солідарність» та близький соратник п’ятого президента України Петра Порошенка.

В 2017 році вказане ТОВ вирішило приватизувати тенісні корти, і зробити це по значно заниженій вартості. Для цього «Смеш» уклало договір з ТОВ «Оціночна компанія «Місто» на проведення оцінки будівель та кортів, що останнє і зробило, надавши оцінку вартості об’єкта на рівні 22,04 млн грн. Але є один нюанс — в оцінці «Міста» було вказано не 13, а всього 9 тенісних кортів. В лютому 2020 року Київрада затвердила перелік нерухомого майна, що підлягає приватизації. В цьому переліку з’явились і тенісні корти на Повітрофлотському проспекті. 

26 червня 2020 року Андрій Гудзь без проведення аукціону на платформі Prozorro.Sale підписав з ТОВ «Тенісна група «Смеш» договір купівлі-продажу кортів, і ціна в ньому була вже навіть не 22 млн грн, а ще майже в два рази менше — всього 13,5 млн грн. Досудовим розслідуванням встановлено, що фактична ринкова вартість даного приватизованого об’єкта загальною площею більше 10 тисяч квадратних метрів станом на 30 березня 2020 року становила, на секундочку, 75 млн 408 тисяч 427 грн. Тобто Андрій Гудзь своїми діями в інтересах бізнесу Ігоря Кононенко наніс шкоди бюджету Києва на більше ніж 60 млн грн. 

Криті тенісні корти на Повітрофлотському проспекті в Києві
Фірма соратника Порошенка отримала у власність комунальні тенісні корти в Києві за 13 млн грн при їх ринковій вартості у 75 млн грн. Фото: mixsport.pro

Наразі слідчі оголосили підозри в цій справі п’ятьом особам — власне, Андрію Гудзю, його заступнику Юрію Плотнікову, а також директору ТОВ «Тенісна група «Смеш» та фірмам, що проводили фіктивну оцінку комунального майна.

За 10 років свого перебування на посаді директора Департаменту комунальної власності Києва Андрій Гудзь став фігурантом вже шести кримінальних проваджень за фактом злочинів, що спричинили збитки бюджету у розмірі понад 600 млн грн. В це тільки ті справи, по яких правоохоронцям вдалось зібрати доказову базу. Впевнені, що грунтовний аналіз всіх рішень, прийнятих Гудзем відносно комунального майна столиці, виявить ще безліч цікавих історій. 

В рамках кримінальних проваджень №42023102090000175 та 42021102100000100слідство навіть намагалось відсторонити Андрія Гудзя від займаної посади, але суди стали на його захист. Як явно стоїть на його захисті і мер Києва Віталій Кличко, якого вочевидь, влаштовує, що відбувається з комунальим майном столиці, і як на цьому успішно заробляє його підлеглий Андрій Гудзь, що купує одну за одною квартири своїм родичам та близьким людям. 

Оперативні інсайди у нашому telegram-каналі. Читати.
Замовити зворотній зв'язок