Ксенія Сушко, заступниця Дніпровського міського голови Бориса Філатова, яка живе далеко не за свої офіційні прибутки, за шість років свого перебування на посаді директора Департаменту гуманітарної політики, «заробила» більше 10 кримінальних проваджень за розстрату та привласнення бюджетних коштів на угодах з ремонту шкіл та дитячих садків міста на загальну суму більше 325 млн грн. Війна їй лише допомагає: необхідність ремонтувати укриття в навчальних закладах — ще одна гарна можливість заробити, підписуючи договори з сумнівними фірмами, що завищують ціни на матеріали чи не вдвічі.
Як депутати з оточення Бориса Філатова гуляють на Мальдівах
Владна верхівка Дніпра, здається, в принципі «розгулялась» не на жарт. Як гучно прокатилось по всій країні, 16 вересня 2024 року підлеглі мера Бориса Філатова по очолюваній ним партії «Пропозиція» депутати міськради Сергій Пустовий та Євген Кривошеєв зі своїми дружинами та подругами, а також депутат від «Європейської Солідарності» Каміль Примаков яскраво провели відпустку на елітному курорті Vakkaru Maldives на Мальдівах, відеозаписами вечірок з якого похизувались у своїх соціальних мережах.
Як зазначали ЗМІ, дозвіл на виїзд закордон вони отримали від мера Дніпра Бориса Філатова, який начебто підписав їм відрядження для участі в міжнародній конференції з відновлення міста. Тобто виходить, що депутати ще й заброньовані від мобілізації, хоча депутати не є службовцями органа місцевого самоврядування, які мають право на відстрочку. В будь-якому разі замість конференції депутати мерської фракції витратили чималу кількість грошей на розкішну відпустку під час війни, під час якої їхні дружини «засвітили» тільки ювелірних прикрас на суму, за яку можна придбати сотні дронів для ЗСУ.
Наприклад, дружина депутата Євгена Кривошеєва Ольга на вечірці на Мальдівах танцювала у кольє від Van Cleef за майже 13 тисяч євро, каблучці від Cartie за 14 400 євро, сережках за 4450 євро та двох браслетах за 6600 та 4950 євро. Дружина ж депутата Каміля Примакова була вдягнена у браслети Сartier Love, Petit Modele та Pave, загальна вартість яких становить понад €150 000, а сам депутат «засвітив» годинник Rolex Skydweller за 25 000 долларів.
Тож, ще декілька десятків тисяч доларів на відпочинок на Мальдівах, судячи з усього, для представників влади Дніпра — не гроші. Голова фракції «Пропозиція» Сергій Пустовий, який вирішує в міськраді Дніпра земельні питання, декларує кожного року мільйонні доходи від своєї діяльності нотаріусом, чим він тільки за 2023 рік заробив майже 10 млн грн.
Депутат Євген Кривошеєв, який також відповідає в міськраді за землю та будівництво, декларує мільйонні доходи від здачі приміщень в оренду та від зайняття підприємницькою діяльністю. Лише за 2023 рік у свої 38 років він показав у декларації 5,4 млн грн доходу від підприємницької діяльності, 14,5 млн грн доходів від здачі в оренду майна та ще майже 2 млн грн відсотків. На своїх рахунках в банках голова земельної комісії Дніпровської міськради тримає 1 млн 427 тисяч доларів США, ще 900 тисяч доларів він тримає у готівці. Шалені гроші.
Ну або ще один учасник мальдівських гулянь Каміль Примаков — голова комісії Дніпровської міської ради з питань транспорту та зв’язку та член фракції партії Порошенка «Європейська Солідарність», який, судячи з його декларацій, регулярно отримує мільйонні подарунки у грошовій формі від родичів-пенсіонерів: то 13,2 млн грн у 2021 році, то 18,5 млн грн у 2022 році, що мало б зацікавити Національне агентство запобігання корупції. За 2023 рік Примаков заробив майже 55 млн грн доходів від підприємницької діяльності, а його заощадження в готівці становлять ще 55,5 млн грн. При цьому більшість нерухомості, а це одразу 15 об’єктів — два великі будинки, декілька квартир та земельних ділянок — депутат записав на свою дружину Оксану Примакову.
Грубо кажучи, доларові мільйонери з команди Бориса Філатова живуть своє найкраще життя та катаються на Мальдіви, використовуючи фальсифіковані дозволи на виїзд від міського голови, поки сотні тисяч військових тримають фронт, аби він не дійшов до Дніпра. І чи змінилось щось після цього гучного скандалу? Не дивлячись на акції протесту жителів Дніпра, жодної заяви від самого Бориса Філатова, жодних перевірок підстав для перетинання кордону, лише одна реакція — депутат Сергій Пустовий закрив свою сторінку у Facebook.
Як Ксенія Сушко кинула прибуткову роботу заради крісла чиновниці міської ради Дніпра
Але це — ще далеко не всі «герої» команди дніпровського міського голови. Чого тільки вартує секретар Дніпровської міськради Олександр Санжара, який при зарплаті всього у 600 тисяч гривень на рік може собі дозволити покупку приватного літаку Piper 28-161, а його дружина Тетяна Санжара з офіційним доходом на рік у 1,7 млн грн, виїхавши під час війни закордон, не стала жити десь у зйомному житлі, а одразу купила квартиру у Польщі.
Стає зрозуміло, що оточення мера Дніпра Бориса Філатова влаштувалось більш, ніж комфортно. Тож ми вирішили перевірити і інших представників команди дніпровського мера, і виявили в ній дуже цікаву персону — заступницю міського голови з питань діяльності виконавчих органів та директора Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради Ксенію Сушко. А цікава вона тим, що за 6 років перебування на своїй посаді «заробила» одразу 10 кримінальних проваджень, по деяких з яких отримала не тільки підозру, але й обвинувачення. Але це ніяк не змушує Філатова припинити її корупційну діяльність — вона продовжує «зливати» мільйони гривень з бюджету у результаті сумнівних тендерів.
Однак про все по порядку. Характерний факт: до того, як перейти на роботу у Дніпровську міську раду в команду Бориса Філатова у травні 2016 року, Ксенія Сушко працювала у ПРАТ «Докучаєвський флюсо-домітний комбінат» — спільне підприємство Ігоря Коломойського та Ріната Ахметова, що займається добуванням декоративного та будівельного каменю, вапняку, гіпсу, крейди та глинистого сланцю.
Згідно декларації Ксенії Сушко за 2016 рік, за перші 7 місяців на службі у Дніпровській міськраді вона офіційно заробила всього 142 тисячі 785 гривень, тобто 790 доларів на місяць. В той час як за останні чотири місяці своєї роботи в «Докучаєвському ФДК» її дохід склав 500 тисяч гривень, тобто 4900 доларів на місяць. На роботі у комбінаті Коломойського та Ахметова Ксенія Сушко змогла заощадити 50 тисяч доларів та мати непоганий автопарк з трьох автомобілів: Mazda CX7 2011 року (40 тисяч доларів), Mazda 3 2007 року випуску (28 300 доларів США) та Citroen C5 2010 року випуску (33 775 доларів США).
В умовах гарної зарплати у майже 5000 доларів на місяць у прибутковому підприємстві та при тому, що на той момент її чоловік Владислав Сушко був безробітнім та не мав доходів, Ксенія Сушко вирішила змінити свою роботу на службу у Дніпровській міськраді із у 6 разів нижчою зарплатнею. Такий вибір складно пояснити, бо це ледве можна назвати зростанням по кар’єрним сходинкам. Лише тільки в тому разі, якщо вже тоді Сушко була впевнена, що не буде жити на одну зарплату та буде мати багато можливостей для заробітку на бюджетних коштах.
Живе не по доходах: наскільки витрати Ксенії Сушко перевищують її офіційні прибутки
Зігдно декларації за 2023 рік, сьогодні зарплата Ксенії Сушко в міській раді становить 47 тисяч гривень на місяць — ледве більше 1000 доларів. Тобто за 8 років роботи у виконкомі міськради дослужитись до рівня свого доходу до потраплання на державну службу вона так і не змогла. Чоловік заступниці міського голови Дніпра теж за своїми прибутками далеко не відійшов: до 2021 року заробляла в їхній родині лише дружина, а його зареєстрований у липні 2021 року ФОП з видом діяльності ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування промислового призначення за останній рік приніс йому дохід всього у 648 тисяч на рік, тобто 54 тисячі грн на місяць. Таким чином сімейний бюджет Ксенії Сушко сьогодні складає приблизно 2500 доларів США на місяць — не дуже й великі гроші для родини з трьох осіб.
Але при цьому давайте поглянемо на її витрати. У 2020 році Ксенія Сушко в часи, коли в родині вона заробляла сама свою офіційну зарплату у 28 тисяч гривень на місяць, вона придбала ще одне авто в свій автопарк — Audi A8 2017 року випуску. В декларації вона вказала, що авто їй обійшлось всього у 13 тисяч 780 доларів США, на той момент — 375 тисяч гривень. Але сьогодні таке авто 2017 року випуску коштує в районі 34-37 тисяч доларів, а в 2020-ому році його ціна була близько 50 тисяч доларів, але точно ніяк не 13 тисяч доларів. Тобто задекларовану ціну машини Сушко занизила майже у 4 рази. Розрахувалась за неї з попереднім власником вона в січні 2021 року, про що — нижче.
А у тому ж 2020 році, за даними BlackBox OSINT, родина Ксенії Сушко літала закордон на відпочинок в турецьку Анталію на 12 днів — з 12 по 23 жовтня, що могло обійтись їм на той момент у близько 3,5 тисяч доларів на трьох осіб. При цьому ще 5090 доларів заступниця Філатова вказала як такі, що вдалось заощадити. Тож, проста арифметика: дохід родини Сушко за рік 14415 доларів мінус відпустка 3500 доларів та мінус заощадження 5090 доларів дорівнює 5825 доларів, що залишились на життя родини з 3 осіб на цілий рік — тобто 485 доларів на місяць — на їжу, паливо, одяг, комунальні послуги і так далі. І це ще не враховуючи навчання сина в Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана, куди він поступив у вересні 2020 року на факультет міжнародної економіки та менеджменту, де навчання коштує 3500 доларів за 4 роки. Повіримо, що на ці гроші Сушко вдалось протягнути?
В 2021 році офіційний річний дохід родини зріс до 38 тисяч 565 доларів США, заощадження зросли ще на 5775 доларів. В тому році заступниця мера Дніпра продала одну з чотирьох своїх машин Citroen C5 за 250 тисяч грн — 9180 доларів (хоча вірогідно, що вартість її була завищена, адже в тому році такий автомобіль коштував близько 6000 доларів), а також отримала страхові виплати у сумі 130 000 грн (4780 доларів). В сумі це склало 13960 доларів — акурат витрати на придбане авто Audi A8. Але ж ми вже знаємо, що за такі гроші його купити було неможливо і що його реальна вартість тоді сягала 50 тисяч доларів.
Враховуючи, що, за нашими даними, в 2021 році родина Сушко знов їздила відпочивати не на берег Дніпра, а у Відень, де вона з родиною пробула з 13 по 22 вересня, що могло обійтись їм у 4500 доларів, а також те, що згідно її декларації, вона знов змогла заощадити за рік ще 5775 доларів, знову проста арифметика виходить така: 38 565 доларів офіційного прибутку родини мінус 4500 доларів на відпустку у Відні мінус 50 тисяч доларів за нове авто дорівнює мінус 21 710 доларів. Тобто без витрат на щоденне життя родина Ксенії Сушко мала дістати ще десь більше 20 тисяч доларів на покриття своїх витрат.
Йдемо далі. У 2022 році заступниця мера Дніпра разом з чоловіком и сином акурат за два дні до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну 22 лютого вилетіли з України літаком з Києва у Об’єднані Арабські Емірати. Пробули там вони, за нашими даними, близько тижня. Після чого син Ксенії Сушко Артур Сушко назад в Україну вже не повертався, а перелетів у столицю Чехії, де і «осів», з березня 2022 року почавши навчання у Вищій школі економіки в Празі. Владислав Сушко, в свою чергу, повернувся в Україну через півроку — у кінці 2022 року. Сама Ксенія Сушко приїхала в Україну через місяць, але не одразу — спочатку вивезла чоловіку закордон той самий автомобіль Audi A8, після чого вже повернулась остаточно.
Тобто 2022 рік явно виявився для родини заступниці Борис Філатова дуже затратним. За нашим грубим мінімальним підрахунком, на перельоти в ОАЕ, потім в Прагу, оренду житла та харчування закордоном для чоловіка впродовж півроку, а для сина — на майже весь рік, вони мали витратити не менше 35 тисяч доларів.
Окрім того, навчання у Вищій школі економіки в Празі для іноземних студентів, згідно даних сайту цього вищого навчального закладу, у середньому коштує 4400 доларів США на рік на програмі бакалаврату. Додатково до цього студент має витрачати на проживання 1000 євро на місяць, і ще за мінімальним підрахунком на харчування, транспорт, навчальні матеріал та особисті витрати — ще 700 євро на місяць. Таким чином за нашими підрахунками вартість навчання сина обходиться сім’ї Сушко у близько 26 840 доларів США на рік.
Тим часом в свою декларацію за 2022 рік Сушко внесла доходи (свої та чоловіка) на рівні всього 29 тисяч 100 доларів, зазначивши при цьому, що їхні заощадження в цьому році зменшились всього на 315 доларів — з 55435 до 55120 доларів. Тобто знову очевидно, що Ксенія Сушко має численні неофіційні «ліві» прибутки на рівні десятків тисяч доларів, які дозволяли б заступниці мера Дніпра зазначені вище витрати.
Аналогічна ситуація прослідковується і у декларації за 2023 рік. Офіційний дохід родини Сушко у цьому році склав 32 тисячі 365 доларів США, 26 тисяч 840 доларів з яких вони мали витратити на навчання та проживання сина у Празі. Але, згідно декларації, заощадження в готівці та на банківських рахунках Ксенії Сушко та її чоловіка в 2023 році збільшились на 8 тисяч доларів. Тобто за витратами вони знову вийшли в мінус, а тому виходить, що знову жили на якісь неофіційні прибутки.
Всі роки свого перебування на керівних посадах у виконкомі Дніпровської міськради Ксенія Сушко з нерухомості декларує лише будиночок 38,5 квадратних метрів на вулиці Борислава Брондукова, 12 в Дніпрі. Однак, Google Maps демонструють, що за цією адресою знаходиться маленька напівзанедбана хата, в якій не схоже, щоб жила заступниця міського голови з родиною.
Тож, вірогідно, Ксенія Сушко вказує цю адресу лише як адресу реєстрації, але де вона живе насправді і якою нерухомістю користується — не декларує. А це — явно ще немаленькі витрати, які пройшли повз її декларацію.
Як Ксенія Сушко та її чоловік Владислав Сушко під час війни катались закордон
Більше того, за даними BlackBox OSINT, після повернення в Україну з подорожі в ОАЕ в кінці березня 2022 року Ксенія Сушко ще неодноразово їздила закордон. Не дивлячись на прийняту постанову Кабінету міністрів України №69 від 27 січня 2023 року, згідно якої державним службовцям було обмежено право виїзду закордон, Сушко в період з березня 2022 року по вересень 2024 року перетинала кордон України 9 разів. Кожен раз вона перебувала поза межами України в середньому від 5 до 14 днів.
Її чоловік Владислав Сушко, якому як військовозобов’язаному чоловіку призовного віку також обмежено виїзд закордон, здійснив дві поїздки поза межі України у 2023 році — у травні та листопаді 2023 року. На яких підставах він перетинав кордон — невідомо, що є приводом для окремих перевірок.
В будь-якому разі такі часті подорожі закордон — справа недешева, це — ще достатньо великі витрати, які дивним чином ніяким чином не відображаються на фінансовому стані родини заступниці мера Дніпра: при посередніх доходах і таких витратах вони примудряються ще заощаджувати гроші. Звідки напрошується більш ніж логічний висновок — витрати Ксенії Сушко та її чоловіка покриваються з неофіційних прибутків невідомого походження.
Як поліція ловить Ксенію Сушко на відмиванні бюджетних грошей та все ніяк не зловить
Хоча, здогадатись, яку природу мають «ліві» доходи заступниці Бориса Філатова, зовсім нескладно. У виконкомі Дніпровської міськради Ксенія Сушко відповідає за гуманітарний напрям — освіту та охорону здоров’я. А це — щорічно великі бюджети на утримання, ремонти, будівництва шкіл, дитячих садків та лікарень, харчування дітей та пацієнтів тощо, які проходять повз руки Ксенії Сушко. Саме вона, як директор Департаменту гуманітарної політики, проводить тендери та підписує угоди з підрядниками на виконання робіт на десятки та сотні мільйонів гривень. Чи здивуєтесь ви, коли дізнаєтесь, що за час свого перебування на посаді, Ксенія Сушко «заробила» вже 10 кримінальних проваджень за статтею розтрата бюджетних коштів?
Перше було відкрите ще в лютому 2018 року. Департамент гуманітарної політики під керівництвом Ксенії Сушко в січні 2017 року підписав угоду на суму 41 млн 876 тисяч 439 гривень з ТОВ «Контракт Продрезерв-5» на послуги харчування дітей в школах Амур-Нижньодніпровського, Індустріального, Самарського та Соборного районів міста Дніпро. Як встановили слідчі, директор ТОВ «Контракт Продрезерв-5» Ганна Авілко за попередньою змовою з Департаментом гуманітарної політики з метою одержання неправомірної вигоди внесла завідомо неправдиві відомості в тендерну документацію — про те, що у підприємства є наявна кількість працівників відповідної категорії для надання послуг в повному обсязі. Це дозволило фірмі отримати підряд на обслуговавання десятків шкіл, після чого вона почала включати в акти виконаних послуг страви з завищеною від реальної вагою, що призводило до збитків бюджету.
Однак, справа далеко не дійшла: останнє судове рішення за нею датуюється 30 березня 2018 року, на тому активність слідчих та суддів пригальмувалась, і ніхто до відповідальності за розкрадання бюджету на харчуванні дітей притягнутий не був. Як результат — ця фірма «Контракт Продрезерв-5» сьогодні займається розкраданням грошей вже на харчуванні військовослужбовців у явній змові з Державним оператором тилу Міноборони, а Ксенія Сушко продовжила свою діяльність по освоєнню бюджетних коштів Дніпра.
В 2019 році Дніпровська міська рада прийнялась ремонтувати будівлі середніх шкіл. Департамент Ксенії Сушко оголосив з десяток тендерів на загальну суму у 130 млн грн, у всіх виграла одна й та сама фірма — ТОВ «Будівельна-Гільдія». Пізніше слідчі встановили, що в усіх торгах брали участь виключно підконтрольні та афілійовані суб’єкти підприємницької діяльності, що створювали удавану конкуренцію для перемоги «Будівельної Гільдії». В ході розслідування кримінального провадження № 42019041690000063 від 14 серпня 2019 року слідчі встановили, що «представники комерційних структур Ірина Носенко, Олександр Кірман та інші за сприянням начальника Департаменту гуманітарної політики Ксенії Сушко вивели бюджетні гроші на ремонтах шкіл у тіньовий сектор економіки, заволоділи ними, перевели в готівку та розподілил серед учасників злочинної групи». Мова йшла про крадіжку 25 млн грн.
Чи вдалось тут притягнути до відповідальності Ксенію Сушко? Хіба ж. По справі привласнення 1,7 млн грн сів за грати на два роки лише професор Придніпровської державної академії будівництва та архітектури з те, що погодив підроблену експертизу ремонту будівлі школи №118. За вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що спотворили результати торгів на капітальний ремонт приміщень 9-ти шкіл, лицеїв та гімназій Дніпра Антимонопольний комітет оштрафував ТОВ «Будівельна Гільдія» (яке вже встигли перейменувати в ТОВ «БК ІНВЕСТСТРОЙ ГРУП-2021») та вніс його в «чорний список».
А от саму Ксенію Сушко від відповідальності слідчі застрахували: 7 лютого 2022 року Дніпровський апеляційний суд постановив залишити без змін Ухвалу Бабушкінського районного суду міста Дніпро про закриття даного провадження на підставі закінчення строку давності досудового розслідування. Тобто слідчі так довго тягнули і не розслідували цю справу, що сплив її термін давності. Виходить, фірма винувата, професор винуватий, а керівниця департаменту, що проводила тендери і виділяла гроші, не винувата і може далі собі працювати з бюджетом.
Точно так само сталось і з історією з ремонтами в середній школі № 5 Дніпра. Сушко підписала два договори на загальну суму 39 млн грн з ТОВ «КОМ+ТРАНС». В ході виконання ремонтів, як виявили згодом правоохоронці, підрядник використовував матеріали нижчої якості та вартості ніж та, що вказана в проектно-кошторисній документації, а різницю привласнив собі. Але і ця справа так довго тягнулась, що 29 квітня 2022 року слідчий СУ ГУНП в Дніпропетровській області ухвалив закрити кримінальне провадження через закінчення строку досудового розслідування. Тож, знов розкрадання бюджету відбулось безкарно.
В 2021 році слідчі поліції запідозрили розкрадання бюджетних коштів ще у двох проектах Департаменту гуманітарної політики під керівництвом Ксенії Сушко. Мова про угоду з ТОВ «ЄСГ-Україна» на будівництво футбольного майданчика у школі № 74 та угоду з ТОВ «Центріно Груп» на виконання капітального ремонту фасаду корпусу № 1 навчально-виховного комплексу № 144. Обидві справи досі не доведені до суду, і, вірогідно, також можуть бути закриті за спливом терміну давності.
З ТОВ «Центріно Груп» Ксенія Сушко укладала угоди ще не раз — на ремонт покрівель в школах та дитячих садках, і ще не раз поліція по ним відкривала кримінальні провадження все за тією ж статею 191 ККУ «Привласнення чи розтрата чужого майна», вбачаючи завищені ціни на будівельні матеріали.
Ще 11 млн грн з бюджету Дніпра Ксенія Сушко виплатила з бюджету ТОВ «Арт Пром» на придбання шкільних меблів для майже 150 шкіл. Рахункова палата у своєму звіті № 33-1 від 26 листопада 2019 року зазначила: придбані меблі не відповідають вимогам ДСТУ, що призвело до збитків бюджету.
А з початком війни актуальним стало питання будівництва та ремонтів укриттів в школах та дитячих садках. А це — великий обсяг можливостей для освоєння бюджетних коштів. Тож в серпні та вересні 2022 року Ксенія Сушко підписала більше десятка угод з ТОВ «ЦСЛ КОМПАНІ» без конкурсів і торгів на ремонти укриттів в навчальних щакладах на загальну суму 35 млн грн.
Звісно ж правоохоронці згодом виявили, що ціни в угодах були значно вищими за ринкові. Крім того, було виявлено, що частково ремонтні роботи в школах виконували не будівельники, яким було заплачено гроші за роботи з бюджету, а… співробітники самих шкіл, які не мають відповідних навичок та кваліфікації і не повинні цим займатись замість своєї роботи. А згодом ще й стало відомо, що в одній зі шкіл ремонтні роботи взагалі не були проведені, хоч при цьому департамент Ксенії Сушко вже виплатив фірмі гроші за нього в повному обсязі. Чи оголошено підозру начальниці департаменту? Чи доведено справу до суду? Ні. Хоча й провадження ще не закрито.
І з приводу ремонтів укриттів в школах воно — не єдине. Ще одне провадження №12023041030002765 поліція відкрила 12 липня 2023 року за фактом розкрадання коштів на поточних ремонтах споруд цивільного захисту. Ксенія Сушко підписала ще ряд угод на загальну суму 26,6 млн грн з ФОП Білий О.М., ПП «Імпульс Електро», ПП «Акцент С» та ТОВ «Дніпро-Будсервіс», що регулярно з’являється в корупційних скандалах у Дніпрі, завищуючи ціни на матеріали при виконанні державних підрядів.
За що заступниця Бориса Філатова опинилась на лаві підсудних?
З усіх відкритих кримінальних проваджень за фактами можливого розкрадання бюджетних коштів Департаментом гуманітарної політики під керівництвом Ксенії Сушко, як ви вже зрозуміти — жодних результатів: Сушко вдається уникати відповідальності та продовжувати працювати з міським бюджетом. Однак, є два провадження, по яких, на диво, справа дійшла до суду.
Це кримінальне провадження №42023040000000215, відкрите 29 березня 2023 року, по якому слідство винесло Ксенії Сушко обвинувачення у скоєнні службового підроблення, а також привласнення, розтрати або заволодіння майна. За даними слідства, поміж Ксенією Сушко та директором приватного підприємства «Днепрогорстрой» Олександром Ципцюрою виник умисел на привласнення грошових коштів Дніпровської міської ради у великих розмірах. 11 лютого 2022 року, за 10 днів до того, як Ксенія Сушко з родиною полетіла відпочивати в Дубай, вона підписала угоду з даною фірмою на суму 27 млн 283 тисячі гривень на капітальний ремонт школи на вулиці Смоленьскій, 1 в Дніпрі.
За даними слідства, після завершення ремонту директор ПП «Днепрогорстрой» Олександр Ципцюра вніс у кошторисну документацію ціни на будматеріали, які в 2 рази перевищують ринкові: зокрема вартість двотаврів зі сталі гарячекатаного прокату вийшла у розмірі 61,4 тисячі грн за тонну при ринковій ціні у 30 тисяч грн. А заступниця міського голови Ксенія Сушко люб’язно підписала дані акти виконаних робіт. В результаті за підрахунками поліції «на рахунок приватного підприємства безпідставно перераховано майже 1 млн грн з міського бюджету».
Зрозуміло, що цей мільйон — лише вершина айсбергу, але хоча б за нього правоохоронцям вдалось піймати Ксенію Сушко «за хвіст». 11 вересня 2024 року поліція передала до Індустріального районного суду міста Дніпра обвинувальний акт з обвинуваченням Ксенії Сушко у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частиню 1 статті 366 та частиною 4 статті 191 Кримінального кодексу України. Розглядає справу суддя Тарас Логвіненко, перше судове засідання відбулось 7 листопада, але поки жодних постанов в Єдиному реєстрі судових рішень не опубліковано.
Друге кримінальне провадження, яке дійшло до суду — це провадження №12023041650000909 від 6 лютого 2023 року. Згідно матеріалів справи, ще у 2018 році Ксенія Сушко уклала ряд договорів зі вже згаданим вище ТОВ «Арт-Пром» на поставку шкільних меблів для загальноосвітніх начальних закладів Центрального, Самарського та Чечелівського районів Дніпра на загальну суму 3 млн 62 тисячі гривень.
«В подальшому Ксенія Сушко та її заступниця Вікторія Рог укладали додаткові угоди до вказаних договорів, якими змінювали їх істотні умови, однак шкільні меблі (парта учнівська, стілець учнівський), які постачались за вказаними договорами та додатковими угодами до них, не відповідали вимогам ДСТУ ГОСТ 11015-93 «Столи учнівські. Типи і функціональні розміри», тим самим Сушко К.А. у співучасті з Рог В.А. здійснили розтрату чужого майна шляхом безпідставно перерахованих бюджетних коштів на рахунки постачальника ТОВ «Арт-Пром», — йдеться в матеріалах провадження.
Обвинувальний акт по цій справі був направлений до Бабушкінського районного суду міста Дніпра 16 серпня 2024 року, перше засідання відбулось 27 вересня, справу розглядає суддя Наталія Юдіна.
Таким чином за шість років свого перебування на посаді директора Департаменту гуманітарної політики Ксенія Сушко заробила з десяток кримінальних проваджень за однієї і тією самою статтею Кримінального кодексу — розкрадання та привласнення бюджетних коштів, по більшості з яких їй вдалось вийти «сухою з води». В Дніпрі громадськість вже називає її непотоплюваною, бо з такою кількістю корупційних скандалів їй якимось чином весь цей час вдавалось ухилятись від атак правоохорнців і продовжувати «свою справу».
Показовою в цьому констексті була спроба слідства відсторонити Сушко від займаної посади на період слідства в рамках кримінального провадження №12023041650000909, а також обрати їй запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, але суди ставали на її сторону: спочатку Жовтневий районний суд 14 червня 2023 року обрав Ксенії Сушко запобіжний захід лише у вигляді нічного домашнього арешту, а потім 20 липня 2023 року Дніпровський апеляційний суд взагалі скасував це рішення.
Далеко не всі сумнівні тендерні історії у Департаменті гуманітарної політики Дніпра потрапили у поле зору правоохоронців. Місцеві журналісти помітили ще одну фірму — ТОВ «Компанія «Будком», яка через три місяці після свого створення одразу стала улюбленцем Ксенії Сушко. Підприємство було засноване 2 травня 2023 року Божко Ганною Миколаївною. Відсутність досвіду виконання робіт не злякала Департамент Ксенії Сушко, і свій перший підряд у результаті неконкурентних торгів компанія отримала вже у серпні 2023 року на ремонт укриття в дитячому садку №310 за понад 2,5 млн грн. А загалом за рік свого існування «ноунейм» компанія отримала тендерів від Департаменту гуманітарної політики на 14 млн 522 тисячі 942 грн.
Якби ми не були обізнані в тому, як Ксенія Сушко вправно роздає підряди на сотні мільйонів гривень різним фірмам, які потім завищують ціни в 2 рази, то можна було б і не звернути увагу на цей дивний момент з тільки-но створеною фірмою. Але ж зовсім нещодавно ТОВ «Компанія «Будком» вже піймали на аномально високих цінах на матеріали при реконструкції будівлі лікарні в місті Новомосковськ Дніпропетровської області за 18,7 млн грн. Чи слід сумніватись, що в угодах з Ксенією Сушко не відбувається того ж самого? Хіба ж.
В цілому історія виглядає так, що в Дніпрі, що знаходиться в якихось 100 км від лінії фронту, місцева верхівка з оточення мера Бориса Філатова не на жарт розійшлась: поки депутати, що розпоряджаються міською землею, з дозволу міського голови гуляють на Мальдівах, заступниця Філатова підписує угоди та акти виконаних робіт з липовими цінами, вимиваючи десятки мільйонів гривень з бюджету.
Як Ксенії Сушко постійно вдається оминути проблем із законом з такою кількістю махінацій на тендерах — питання риторичне. В Україні мало хто має надії щодо чесності та непідкупності слідчих та суддів. Але виникає питання і до міського голови Дніпра Бориса Філатова, який весь цей час мовчки спостерігає за тим, як розбазарюються сотні мільйонів гривень з бюджету міста на ремонтах шкіл. Підстав для звільнення Ксенії Сушко в нього було вже більше, ніж достатньо. Але він цього не робить. Що, більш, ніж характерно.